RUNNING CHAMPS

© 2017-Greenfield News

Bruins win 3rd title

SALINAS — For the third straight year the Greenfield boys are cross country champions of the Mission Trail Athletic League. The Bruins had five runners earn All-MTAL medals after out running the rest of the field. Greenfield finished first, followed by Pacific Grove and King City.

“I was surprised by how much our boys have improved the last few weeks,” said Greenfield head coach Angel Villagomez. “A couple of our runners improved their time at Toro Park by a minute or more and that is great at this time of the season.”

Rigo Garcia, Julian Arias, Mauricio Arias, Nahum Valencia, and Daniel Cerna were All-League runners along with Esteban Deniz and Fausto Medina of King City, and Jesus Rodriguez of Soledad.

The Greenfield girls team placed second behind league champion Carmel and Soledad placed third. Maria Hernandez was the first South County runner to cross the finish line placing fourth in a time of 21:01. Hernandez was an All-MTAL along with Ashley Ochoa of Gonzales and Daisy Virgen and Estefania Montel of Soledad. Ochoa placed fifth in a time of 21:13, Virgen placed sixth in 21:21, and Montel was seventh in 21:24. Ochoa, a freshman is the first Gonzales girl since 1998 to earn an All-MTAL medal and certificate in cross country.

Greenfield won the JV boys division and the frosh division and the King City girls won the JV girls division.

The Greenfield boys qualified for the Central Coast Section Division III championships and the King City boys qualified in Division IV. The Greenfield girls will compete in Division III as will the Soledad girls. The King City girls will compete in Division IV. The Greenfield boys are ranked first in Division III.

“As a team we are ready to move up a division,” said Coach Villagomez. “We won the CCS IV Division last season and we like our chances to win Division III on Saturday. Our depth should be enough to win a title.”

Individual boys qualifiers to CCS include Jesus Rodriguez and Victor Carmona of Soledad in Division III and Gonzales Villagomez of Gonzales in Division IV. Ashley Ochoa of Gonzales will compete as in individual in Division IV.

The top three teams and top five individual finishers not on a qualifying team from the CCS finals will qualify for the California Interscholastic Federation State Cross Country Championships that will take place on Nov. 25 at Woodward Park in Fresno.

RESULTS

Varsity Boys Team Scores: 1. Greenfield 28, 2. Pacific Grove 47, 3. King City 66, 4. Carmel 121, 5. Soledad 124, 6. Gonzales 138, 7. Stevenson 187.Varsity winner and South County Placers-1. Will Stefanou (PG) 16:09; 3. Rigo Garcia (GR) 16:27; 4. Julian Arias (GR) 16:40; 5. Esteban Deniz (KC) 16:41; 6. Mauricio Arias (GR) 16:46; 7. Nahum Valencia (GR) 16:52; 8. Daniel Cerna (GR) 16:52; 9. Jesus Rodriguez (SO) 17:01; 10. Fausto Medina (KC) 17:03; 12. Alexis Ojeda (GR) 17:11; 14. Ricardo Diaz (KC) 17:21; 15. Gonzalo Villagomez (GO) 17:26; 18. Jack Voight (KC) 17:34; 19. Daniel Correa (KC) 17:35; 21. Victor Carmona (SO) 17:46; 24. Angel Anguiano (GO) 18:09; 25. Rodrigo Valdez (GO) 18:24; 28. Rafael Barrera (SO) 18:24; 31. Ricardo Ortiz (GR) 18:13; 32. Anselmo De Jesus (GO) 18:30; 34. Andrew Funk (GO) 18:41; 35. Luis Alba (SO) 18:48; 36. Julio Martinez (KC) 18:57; 37. Erik Picazo (KC) 19:01; 38. Scott Funk (GO) 19:09; 39. Faustino Mendez (GO) 19:10; 41. Armando Aboites 19:20; 45. Robert Orozco (SO) 19:47; 47. Robert Guillen (SO) 20:00.

Varsity Girls Team Scores: 1. Carmel 33, 2. Greenfield 75, 3. Soledad 82, 4. King City 98, 5. Pacific Grove 110, 6. Gonzales 156, 7. Stevenson 186, 8. Santa Catalina 195. Varsity winner and South County Placers-1. Rachel Suess (CA) 19:54; 4. Maria Hernandez (GR) 21:02; 5. Ashley Ochoa (GO) 21:13; 6. Daisy Virgen (SO) 21:21; 7. Estefania Montel (SO) 21:24; 11. Marcela Perez (SO) 21:47; 12. Milagros Ortega (KC) 21:55; 14. Erika Martinez (GR) 22:18; 15. Elizabeth Cazares (KC) 22:38; 16. Alexandra Campos (GR) 22:38; 17. Daisy Huerta (KC) 22:38; 19. Elizabeth Orozco (SO) 22:44; 20. Gladis Garcia (GR) 22:57; 21. Monica Reyes (GR) 23:22; 25. Emily Chavez (KC) 23:36; 28. Zeferina Villa (GR) 24:04; 29. Jocelyn Garcia (KC) 24:05; 30. Mireya Alvarez (GO) 24:06; 31. Alondra Fierros (GO) 24:07; 32. Daniela Bedolla (KC) 24:11; 35. Michelle Loa (KC) 24:27; 37. Leslie Hernandez (GO) 24:49; 38. Maria Malagon (GR) 24:55; 39. Maria Malagon (SO) 24:55; 39. Clarissa Medina (SO) 25:08; 41. Jessica Herrera (SO) 25:24; 45. Noora Hauntamaki (SO) 25:44; 53. Nancy Mireles (GO) 27:33; 55. Sofia Arellano (GO) 32:26.

JV Boys Team Scores: 1. Greenfield 41, 2. Pacific Grove 52, 3. King City 68, 4. Carmel 92, 5. Gonzales 110, 6. Soledad 147, 7. Stevenson 203. JV winner and South County Placers-1. Ray Birkett (PG) 18:14; 2. Douglas Maldonado (GR) 18:14; 4. Damian Smith 18:32; 7.  Luis Morales (KC) 18:41; 9. Josh Riley (KC) 18:56; 10. Juan Bautista (GR) 19:03; 12. Adrian Martinez (GR) 19:07; 13. Jose Luis De Jesus (GR) 19:15; 16. Gabriel Martinez (GR) 19:19; Luis Bautista (KC) 19:22; 19. Felix Romero (GO) 19:27; 20. David Black (KC) 19:30; 21. Pablo Mendoza (GO) 19:34; 22. Juan Carlos Rodriguez (GO) 19:35; 23. Rodrigo Garcia (GO) 19:47; 24. Angel Monroy (KC) 19:48; 25. Christian Patino (GO) 19:49; 26. David Fuentes (SO) 20:08; 28. Ethan Martinez (KC) 20:09; 29. Roberto Ambriz (SO) 20:12; 30. Andres Cervantes (KC) 20:13; 31. Ricardo De Jesus (GR) 20:18; 32. Andres Dominguez (GR) 20:22; 33. Jonathan Ganaden (GO) 20:29; 34. Gregory Carrillo (SO) 20:32; 35. Miguel Martinez (KC) 20:36; 36. Miguel Paredes (SO) 20:36; 39. Kenny Martinez (GO) 20:58; 40. Marcos Trujillo (GR) 21:00; 41. Sergio Carrasco (GR) 21:00; 42. Luis Medrano (GO) 43. Jhames Bautista (KC) 21:03; 45. Cristian Vargas (SO) 21:09; 48. Alexis Sanchez (SO) 21:19; 51. Felipe Cruz (KC) 21:27; 53. Shaun Tucker (KC) 21:32; 54. David Herrejon (KC) 21:40; 55. Christian Schierer (KC) 21:44; 57. Ray Lopez (GO) 21:47; 58. Eduardo Ramirez (GR) 21:47; 60. Luke Mathews (GO) 22:04; 62. Jerome Russell (GO) 22:12; 63. Jonathan Morales (SO) 22:14; 65. Osvaldo Ibarra (SO) 22:22; 67. Jorge Correa (SO) 22:49; 71. Abraham Dominguez (GR) 23:06; 75. Jose Torres (KC) 23:15; 77. Ivan Espinoza (SO) 23:23; 81. Sebastian Raya (GR) 23:39; 84. Angel Bautista (GO) 24:04; 85. Gabino Guzman 24:04; 88. Juan Ruiz (GO) 24:30; 91. Juan Rosas (GR) 25:05; 94. Martin Ramos (GR) 26:00; 96. Daniel Perez (GR) 27:03; 98. Andrew Dang (GR) 27:28; 99. Eduardo Garcia (GR) 27:33.

JV Girls Team Scores: 1. King City 27, 2. Greenfield 45, 3. Soledad 52. JV winner and South County Placers-1. Gianna Herrera (CA) 22:32; 4. Wendy Montoya (GR) 24:31; 6. Gisela Aparicio (KC) (KC) 25:20; 7. Jackie Rios (KC) 25:29; 8. Bibiana Lozoya (KC) 25:48; 9. Stephanie Mares (GR) 25:59; 11. Nayeli Avina (SO) 26:20; 12. Julia Carrasco (GR) 26:28; 13. Emily Santillan (SO) 26:38; 14. Estefani Martinez (SO) 26:42; 15. Dayana Rivera (KC) 27:00; 16. Guadalupe Renteria (SO) 27:05; 18. Viradiana Sanchez (SO) 27:18; 20. Elise Melchor (SO) 27:53; 21. Andrea Martinez (SO) 27:55; 22. Keila Leyva (SO) 27:56; 24. Cecilia Murillo (KC) 28:11; 25. Beatriz Jacobo (SO) 28:14; 26. Jackie Mendoza (KC) 28:27; 28. Amber Solorio (SO) 28:37; 29. Maria Lobato (KC) 28:52; 30. Breeyana Torres (KC) 28:53; 31. Gloria Sanchez (KC) 28:57; 33. Daisy Solis (GR) 29:16; 35. Isela Zarate (SO) 31:34; 36. Kelsey Richardson (SO) 31:59.

Frosh Boys Scores: 1. Greenfield 17, 2. Gonzales 46. Frosh winner and Greenfield and Gonzales Placers-1. Luis Martinez (GR) 18:28; 2. Daniel Pantoja (GR) 19:25; 3. Kleverson Pena (GR) 19:34; 4. Ozzie Garcia (GO) 19:36; 5. Javier Dominguez (GR) 19:48; 6. Christopher Guzman (GR) 20:04; 7. Rodrigo Vazquez (GR) 20:17; 8. Isaias Garcia (GR) 21:18; 9. Juan Picazo (GR) 21:24; 0. Carlos Camacho (GO) 21:24; 11. Martin Almaraz (GO) 21:42; 12. Demetrius Humphries (GO) 23:09; 13. Samuel Correa (GR) 23:28; 14. Jaime Salas (GO) 25:52; 15. David Diaz (GO) 26:00.

© 2017-Greenfield News


Video News
More In Sports